W 2008r. Międzynarodowy Komitet Łącznikowy w sprawach Resuscytacji (ILCOR) zatwierdził jednogłośnie przedstawiony przez Komisję Zadaniową ILCOR projekt uniwersalnego symbolu intormującego o dostępności automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Oznaczenie zostało następnie przyjęte przez Polską Radę Resuscytacji (PRC). Symbol został zaprojektowany zgodnie ze standardem ISO 7010 dotyczącym bezpieczeństwa symboli i informuje o dostępności AED, jego lokalizacji w pomieszczeniu.
Symbol pomoże w szybkiej identyfikacji AED w miejscu publicznym w celu natychmiastowego użycia u pacjenta z zatrzymaniem krążenia. W tym celu symbol AED może być łączony z innymi istniejącymi już symbolami, na przykład ze strzałką kierunkową. Symbolowi AED może towarzyszyć także skrót literowy „AED”.
Zgodnie z wytycznymi ILCOR/AHA/ERC defibrylatory powinny znajdować się w tam, gdzie prawdopodobieństwo Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) jest większe niż raz na 2 lata. Według PAD – Program Powszechnego Dostępu do Defibrylacji, rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie krótszym jak 3 minut. W praktyce defibrylatory instalowane są zwykle w ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, w szkołach, na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach, domach pomocy społecznej, w centrach handlowych czy pływalniach.
Opracował: Sławomir Ochrem